Kelimutu

Wulkan ten wypełniają dwa połączone jeziora w pięknych, różnych kolorach, trzecie położone jest w zasięgu wzroku. W zależności od pory roku i dnia jeziora zmieniają kolor, obecnie możemy podziwiać wodę mającą odcienie zieleni, niebieskiego i granatu.

Krater wulkanu Kelimutu wypełniają trzy położone obok siebie jeziora. Charakterystyczną cechą tych zbiorników są okresowe zmiany koloru wody. W zależności od opadów, emisji gazów i pewnie kilku mniej poznanych czynników, zmianie ulega zawartość minerałów, a woda przybiera różne odcienie. Najbardziej spektakularny kolor miało jedno z jezior kilka lat temu, mianowicie było… czerwone. Od tamtej pory procesy chemiczne zmieniły kolory, jedno z sąsiadujących jezior jest jasnozielone, drugie zielono-niebieskie, a trzecie, nieco oddalone ma ciemnogranatowy, prawie czarny kolor spotęgowany wysokimi ścinami okalającymi zbiornik.

Najwyższy punkt Gunung Kelimutu położony jest na wysokości 1639 m n.p.m. Wokół wulkanu stworzono Park Narodowy Kelimutu, obejmujący także sąsiednie wierzchołki tego rozległego wulkanu. Spacer po tym terenie oprócz spektakularnych widoków pozwala zobaczyć także wiele rzadkich gatunków roślin.

Leżące nieco w oddaleniu Tiwu Ata Bupu (Jezioro Starszych Ludzi) ma głęboki, niemal czarny kolor. Nazwa jeziora może mieć związek z miejscowymi, dawnymi wierzeniami, wedle których jeziora były siedliskiem i miejscem spotkań dusz zmarłych. Nazwy pozostałych jezior to Tiwu Ko’o Fai Nuwa Muri (Jezioro Młodych Ludzi i Dziewic) i Tiwu Ata Polo (Jezioro Urzeczone lub Zaczarowane).

Koka Beach

W pobliżu drogi z Kelimutu do Maumere znajduje się malownicza plaża. To żelazny punkt wycieczki z Maumere do Kelimutu. Warto tu się zatrzymać i odpocząć po wspinaczce na wulkan. Biały piasek i rześka woda zapewnią wspaniały relaks.

Informacje praktyczne

Środkowe Flores to rejon, w którym infrastruktura turystyczna wciąż jest skromna. Najwygodniej i najszybciej można dotrzeć do tego rejonu samolotem. Loty z Bali bądź Labuan Bajo na zachodnim Flores odbywają się do Maumere lub Ende. Te miasta mają skromne możliwości zakwaterowania, nie znajdziemy tam dużych sieciowych i luksusowych hoteli jak na Bali. Maumere jest głównym miastem środkowego Flores, jazda do Kelimutu jest stąd nieco dłuższa, zajmuje około 3 godzin, ale jest też więcej możliwości noclegu. W pobliżu wulkanu Kelimutu leży miejscowość Moni, oferująca także możliwość zakwaterowania. Najlepiej jest wynająć samochód na taką wycieczkę, turyści są już nagabywani na lotnisku, jest też kilka agencji turystycznych, warto zapytać możliwość zorganizowania transportu przez hotel. Ceny wycieczki nie są wygórowane. Środkowe Flores jest bardzo odmienne od Jawy, Bali czy innych popularnych rejonów Indonezji. Bardzo trudno jest tu znaleźć restaurację, na długiej trasie z Kelimutu do Maumere jest… jedno miejsce, gdzie można zjeść lunch. Restauracja, o ile tak można nazwać na wyrost te kilka stolików na plaży, obsługuje jedynie turystów zapuszczających się w te rejony, miejscowa ludność jada w domach i w ciągu dnia na ulicach nie zobaczymy charakterystycznych dla całej Indonezji budek z jedzeniem czy motorków z miejscowymi specjałami.

Najbardziej znanym wyrobem rękodzieła z Flores są tkaniny ikat. Tradycyjnym wyrobem ręcznie barwionych i tkanych na krosnach materiałów zajmuje się wciąż wielu mieszkańców, a wybór i różnorodność wzorów jest nieskończona. Najlepszej jakości ikaty wymagają poświęcenia mnóstwa czasu i pracy, w związku z czym są dość drogie. Mimo wszystko na Flores łatwiej o rozsądny cenowo zakup pięknej tkaniny niż w galeriach i butikach  na Bali.